У освит двадесетога вијека, у Босни и Херцеговини која је тада била под окупацијом аустроугарске монархије, почиње буђење националне свијести, код свих њених народа. Прелаз вијекова доводи до општег буђења, гдје босанскохерцеговачки народи развијају своју националну свијест и културу, труде се да очувају традицију и на тај начин пружају отпор асимилацији. Српски народ на подручју Босне и Херцеговине је долазак аустроугарске управе дочекао са 56 конфесионалних основних школа које је похађало 3.523 ученика. Важно је напоменути да су и у том периоду међу њима биле 772 ученице. У Сарајеву је постојала и Православна гимназија са 38 ученика.
Прије оснивања „Просвјете“ широм Босне и Херцеговине јављају се иницијативе и оснивају се пјевачка друштва, и неколицина читаоница. Но, није постојала јака централна организација која би водила рад на културном уздизању. То препознају понајприје млади, српски студенти и академци. Није их био велики број, јер је у тих 24 године од окупације до оснивања „Просвјете“ у цијелој БиХ гимназију завршило мање од двије стотине особа. Тако је група српских интелектуалаца, 20. децембра 1901. године упутила молбу за оснивање друштва „Просвјета“. Молбу је потписало 29 интелектуалаца, гдје истичу захтјев за формирање „чисто хуманог друштва које би потпомагало школовање ђака у средњим и високим школама и тако допринијело остварењу обавеза које иначе спадају у дужност Земаљске владе“.
Од самог оснивања „Просвјета“ је имала за циљ радити на просвјећивању, описмењавању, али и стипендирању надарених и талентованих ђака и студената. То је посао, који је и данас циљ „Просвјете“ – поред стипендирања, данас „Просвјета“ велики труд улаже у издавачку дјелатност, чувајући српски језик и ћирилично писмо, те објављујући сваке године неколико наслова – од репринта старих издања, до нових наслова, али трудећи се да издаваштвом додатно ради на валоризацији и очувању традиције и културе српског народа, али и свих осталих народа у Босни и Херцеговини. Поред тога, „Просвјета“ сваке године организује концерте посвећене вјерским празницима, као и изложбе, радионице, округле столове, трибине и књижевне вечери. Редовни смо учесници сајмова књиге у БиХ и региону. У сарадњи са осталим темељним организацијама културе у БиХ, СПКД „Просвјета“ је покретач и суоснивач Међукултурног вијећа Босне и Херцеговине, као заједничког координационог тијела чији је циљ побољшати сарадњу и радити на промоцији културе и образовања на подручју цијеле БиХ.